Menu:

Aktualności

12.12.2011

Foter 1.07  - Po wielu miesiacach reorganizacji kodu źródłowego, próbach z linq2sql , NHibernate 
wersja 1.07 ujrzała światło dzienne...

Więcej...

 
More Info:

Links:

arrow Mój blog

 
O Foterze napisali


 1. Digital Foto Video 6/2008

 "Zirytowany brakiem na rynku odpowiedniego programu katalogującego, nasz forumowy kolega o nicku basidion1 zamiast narzekać, wziął się do pracy. Efektem jest program Foter – prosta, darmowa aplikacja do utrzymywania porządku w kolekcji zdjęć, archiwizowania ich, a przede wszystkim do odnajdywania tych, które są właśnie potrzebne. Co bardzo ważne, Foter kataloguje zdjęcia zarówno znajdujące się na dysku, jak i na płytach CD/DVD. W tym ostatnim przypadku, gdy chcemy przyjrzeć się danemu zdjęciu bliżej, program wskazuje którą płytę należy włożyć do napędu. Dzięki użyciu modułu dcraw, Foter radzi sobie również z plikami RAW. Zbiory można przeszukiwać według różnych kryteriów: słów kluczowych, parametrów zdjęcia i czasu jego wykonania. Oznaczenie wersji 0.2 słusznie sugeruje, że program nie jest jeszcze dopracowany, niemniej jednak nadaje się już do użytku. Jego autor używa go skutecznie do archiwizowania własnej kolekcji fotograficznej. Program wymaga środowiska Microsoft.NET. "


 2. Digital Foto Video 1/2010

 "Obrodziło ostatnio fajnymi, polskimi programami. Przez prawie dwa lata jeden z użytkowników naszego forum, podpisujący się jako basidion1, dopracowywał swój program do katalogowania zdjęć i właśnie wydał wersję 1.0. Gratulacje. Najpierw, czego w programie nie ma: wodotrysków, narzędzi do edycji, fotoksiążek, drukowania, prezentacji i innych dodatków. Absolutnie nie sugeruję, że powinny być – dzięki ich brakowi Foter to prosta, lekka, stosunkowo szybka aplikacja, która sprawnie robi to co niezbędne, nie zawracając użytkownikowi głowy dodatkowymi oknami, panelami i koniecznością znajdywania w gąszczu menu tych dwóch opcji, których potrzebujemy. A co jest takie niezbędne? Wyświetlanie miniatur, zapamiętywanie położenia plików (również tych na CD i innych nośnikach zewnętrznych), katalogowanie i wyszukiwanie według słów kluczowych i danych EXIF. I to właśnie w programie mamy. Dodatkowo jeszcze oznaczanie i wyszukiwanie według miejsca wykonania zdjęcia oraz według nadanej mu oceny. Obsługiwane są też dane IPTC, więc jeśli wcześniej wpisaliśmy w nie jakieś słowa kluczowe, program je uwzględni. Jak na bazę danych, interfejs jest bardzo prosty, a w dodatku wszystko mamy po polsku."

3. Dobreprogramy.pl

 Foter to prosta aplikacja polskiego autorstwa, służąca do katalogowania zbiorów fotografii zgromadzonych zarówno na dysku twardym, jak i na nośnikach zewnętrznych np. płytach CD\DVD. Program pozwala zarządzać zbiorem plików JPEG oraz RAW, umożliwiając dodawanie słów kluczowych, wskazywanie miejsca, gdzie zdjęcie zostało wykonane, ocenianie itp. Dzięki ciekawemu modułowi statystyk możemy dowiedzieć się wielu informacji na temat wykonanych fotografii - m.in. przyrost zbioru w czasie, preferowane ustawienia aparatu i innych. Foter umożliwia przeszukiwanie zbioru pod kątem dodanych lub odczytanych z tagów EXIF i IPTC słów kluczowych, danych technicznych odczytanych z tagów EXIF, obszaru wskazanego z mapy (wyszukanie zdjęć wykonanych na danym obszarze) oraz przypisanej oceny. Pomimo dużej prostoty obsługi i przyjaznego interfejsu graficznego program posiada jedną znaczącą wadę - na chwilę obecną nie został wyposażony w żadne, nawet najprostsze narzędzia do edycji zdjęć.

4. Digital Foto Video 09/2011

Cała strona z opisem Foter'a w zwiazku z tematem numeru "Cyfrowa ciemnia za darmo"